Йоль. Найчарівніша пора року

Історія та символізм свята

Йоль – це свято зимового сонцестояння, свято народження нового Сонця, це найдовша ніч на рік.
Саме з цієї астрономічної події день починає додавати хвилини, щоб стати найдовшим під час літнього сонцестояння. Час від Самайну до Йолю прийнято називати «темним часом», оскільки з усіх боків відчувається настання ночі. Це час смерті. Саме на Самайн Рогатий Бог вмирає, щоб на Йоль знову побачити світ та знову зустрітися з Богинею, але поки що як її немовля. Це свято можна назвати різдвом.
Йоль розповідає про циклічність Всесвіту, про його нескінченність, про природний перебіг подій. Йоль – це справджена надя, чудо народження та відродження. Йоль – це казка про те, що кінець – це лише новий початок.
У англосаксонських племен Йоль починався за день до сонцестояння і тривав 13 ночей, які називалися «Ночами духів». Чи нагадує вам це дзвін тих самих дванадцяти ударів із 31 грудня на 1 січня? У всіх сучасних традицій, безумовно, язичницьке коріння. Ці 13 ночей беруть початок 19 грудня. Наступна ніч – це ніч Матері, вона присвячена Богині, яка ось-ось народить Сонячного Бога. Далі йде безпосередньо сонцестояння, докладно про яке ми розповімо трохи пізніше. У наступні ночі чаклують на те, щоб новий рік був продуктивним, щасливим, усвідомленим; проводять ритуали для втілення планів, також добре в цей час зайнятися мантичними практиками. Остання ніч з 31 грудня на 1 січня – це час, коли Король Дуб перемагає Короля Гостролиста і бере владу у свої руки. Король помер, нехай живе новий король! Надвечір першого січня Йоль із його чарівними чудесами закінчується.

Традиції святкування

Генеральне прибирання (так-так, навіть там під шафою) має бути закінчено в усіх кімнатах до настання Ночі Матері. Будинок має бути прикрашений. Основним атрибутом, звичайно, є Йольське дерево, але якщо такої можливості немає, то краще використовувати невеликі гілочки ялини або сосни, які розташуються у кожній кімнаті. Житло також може бути прикрашене й іншими вічнозеленими рослинами. Гостролист (він же падуб) та омела є невід'ємними частинами оздоблення. Чому саме вічнозелені? Все дуже просто. Саме вони символи вічного життя, відродження після смерті.
Повинен бути готовий і Йольський вінок. Роблять його у формі кола, що в метафоричному плані означає циклічність, і ми знову зустрічаємося з поняттям Життя-Смерті-Життя. У вінок вплітаються гілки хвойних рослин, саме омела і гостролист. Можна прикрасити сушеними цинамонами, мандаринами, паличками кориці, щоб додати більше сонця, адже саме його появи ми чекаємо на цей час. І не треба вішати його на дверях! Йольський вінок встановлюють у серці будинку на самому видному місці, а по чотирьох сторонах світла закріплюють білі свічки. Це символ пір року, стихій, тижнів місячного циклу. У ніч Матері запалюють чотири свічки, потім дають їм трохи погоріти, після чого гасять по одній. Це знак того, що старе сонце втрачає силу. У ніч зимового сонцестояння свічки знову запалюють як символ народження нового сонця.

Ніч Матері добре провести у родинному колі. На стіл накривають щедро, не скуплячись та нічого, не залишаючи «на гірші часи». За столом прийнято залишати одне порожнє місце, тому що якщо в двері постукає непроханий гість, він повинен бути прийнятий, як рідний, адже ніхто не повинен залишатися в цей темний час один, на вулиці, де як ні в чому не було розгулюють духи з іншого світу, і не завжди вони налаштовані доброзичливо.
А от у день зимового сонцестояння краще відійти від усіх турбот, присвятити час собі. Цього дня добре створювати плани на майбутній рік, працювати з тими сторонами, які хочеться змінити, обирати напрямок руху. Коли сонце заходить за обрій, запалюють Йольське поліно. Це має бути дубове поліно, обов'язково добуте чи подароване, але в жодному разі не куплене. Його прикрашають все тими ж вічнозеленими рослинами, а також трьома свічками – зеленою, червоною та білою. Це основні кольори Йоля. Можна також вирізати атамом на деревині руни, сигіли або будь-які інші символи сили. Свічки повинні горіти якнайдовше.

Взагалі будинок прикрашається великою кількістю свічок, які протягом ночі по черзі запалюються, щоб вогонь горів до світанку. Зі сходом сонця Йольське поліно спалюється в каміні, або просто в ритуальному багатті, а попіл його зберігається весь рік, після чого закопується в землю. Обов'язково зустріти світанок щоб побачити перші промені нового сонця, що виходить з-за горизонту.

Йольський вівтар

Для відьми дуже важливо дотримуватись природних циклів, і не завжди вдається відчути душею чарівну атмосферу чергового повороту Колеса Року. Вівтар – це особистий храм кожної відьми, через який вона спілкується зі своїми Богами, тому саме він може допомогти проникнути в саме серце зимового сонцестояння.
    Червона свічка для рогатого Бога. Червоний – це сонячний колір, він уособлює відкритість, цілеспрямованість, наполегливість, пристрасть, рух уперед і шаленство. Саме ці якості притаманні Рогатому Богу, а ще багато інших, які не перерахувати.
  • Зелена свічка Богині. Зелений – це колір природних циклів, він символізує чуттєвість, всеприйняття, вміння прощати, ніжність, родючість, милосердя та спокій. Ці якості найчастіше приписують Богині. (прим. від авт.: перелічені вище якості уособлюють саме Богів у метафоричному сенсі, жодним чином це не стосується поділу чоловічого/жіночого)
  • Жезл . На Йоль можна прикрасити його червоними, білими та зеленими стрічками.
  • Атам . До речі, в практиках Йоля дуже велике значення надається саме атаму та жезлу, оскільки саме вони розташовуються в частині вівтаря, яка присвячена Рогатому Богу, і є символами Чоловічого Початку.
  • Чаша . На Йоль найкраще наповнити її медовим елем, глінтвейном чи іншим зігрівальним напоєм. Дуже міцних алкогольних напоїв краще уникати.
  • Пентакле . Його найкраще прикрасити гілками ялини або гостроліста, вони не об'ємні, не займуть багато місця, але при цьому збережуть символізм.
  • На вівтар також можна помістити Йольське поліно, але не вінок, який має бути в серці вдома.
  • Богами Йоля будуть сонячні боги - це Луг, Янус, Осіріс (його історія вже точно про Йоль, якщо ви розумієте, про що я), Аполлон, Кернуннос . Богині-покровительки Йоля - це Богині-Матері: Гайа , Деві, Намму, Керідвен , Дану . Саме їх зображення чи символи найкраще розташувати на вівтарі поруч зі свічками Бога та Богині відповідно. Та й ніхто не скасовував традиційні вікканські статуетки Рогатого Бога та Триликою Богині .
  • З каменів найкраще вибрати гірський кришталь , як символ очищення та оновлення, а також цитрин, оскільки він є сонячним каменем, а також приверне у новому році удачу та процвітання.
  • Пахощі також дуже важливий атрибут, оскільки наш мозок влаштований так, що найбільше асоціацій викликають саме аромати. Тому якщо додати в аромалампу 5 крапель олії сосни і 3 краплі мандарину , це обов'язково допоможе налаштуватися на потрібний лад. Адже той самий горезвісний «новорічний настрій» дуже тісно стикається з атмосферою Йоля, можна навіть сказати, що він є її нащадком. У цю ж аромасмісь можна додавати олії кориці , гвоздики , мускатного горіха . Орієнтуйтеся на те, що особисто у вас асоціюється із Йолем. Тут немає загального рецепту.
  • Інші атрибути. І тут не можна не згадати оленячі роги. Саме вони будуть найпотужнішим атрибутом Бога на вашому вівтарі. Їх можна використовувати у ритуалах як магічні артефакти. Тваринами Йоля вважаються інші рогаті тварини, а також ведмідь.
Також не слід забувати, що на Йоль рекомендується оновлювати магічний інструментарій. Якщо щось стало непридатним, то саме час порадувати себе обновкою. А якщо ви тільки ступаєте на шлях чаклунства, то це чудовий час, щоб почати збирати свій особистий чаклунський набір інструментів. Рекомендуємо почати з атома.

Магія Йоля

А все-таки, якої спрямованості магію найкраще практикувати на Йоль?
  • Практика закриття старого року. До сонцестояння слід віддати всі борги (і навчальні теж), забути про тих, про кого не забувається, пробачити образи. А після цього провести невеликий ритуал очищення карми (або як вам це зручно називати). У новому сонячному році вас не повинно обтяжувати нічого старого.
  • Родові практики. Особливо це стосується жінок. Дуже багато дівчинка бере від своєї матері, у тому числі й погані звички, і нездорові настанови, і страхи. Коли зберетеся в родинному колі, поговоріть з мамою, дізнайтеся, звідки все прийшло, можливо, ці неприємності передаються з покоління в покоління. Коли усвідомлюєте те, що вам заважає, здійсніть ритуал звільнення та очищення родової програми.
  • Практика нових починань. Для такого чаклунства найкраще створювати річний оберіг. Це може бути, наприклад, мішечок, наповнений травами та натуральним камінням.
  • Також ви можете використовувати готову «магазинну» магію, якщо самі не любите поритуалити. Для Йоля відмінно підійдуть програмні свічки, наприклад, магічна свічка, що очищає ; свічка усуває перешкоди ; магічна 7-ми денна свічка на удачу ; магічна 7-ми денна свічка на захист .
  • Йоль - це час для того, щоб відкрити в собі талант віщуна. Тому, якщо вже давно задивляєтеся на колоди Таро або рунні набори , то це час, щоб перейти до дії.

Великий ритуал Йоля

Цей ритуал проводиться у ніч із 21 на 22 грудня, тобто. безпосередньо вночі сонцестояння. Починається він тоді, коли останні промені сонця зайдуть за обрій.
Вам знадобиться:
  • Для створення кола: вівтарний пентакль (великий, щоб на нього помістилося 12 свічок), атам , жезл , чаша ( котел )
  • 12 червоних воскових свічок (краще п'ятигодинних)
  • Сірники
  • Свічка, яку ви заздалегідь підпалили від свічок із Йольського вінка
  • Медовий ель, солодке вино, глінтвейн (можна на соку, якщо ви вважаєте за краще утримуватися від алкоголю)
  • Додаткова чаша, але можна скористатися і улюбленим кухлем
  • Спечений хліб вручну
  • Йольський пахощі (складайте його самостійно, використовуючи поради, описані вище)
  • Вівтар, прикрашений у традиціях Йоля
Створіть коло, закликайте стихії, попросіть благословення у Богині та Рогатого Бога, або у тих божеств, з якими працює ваша Традиція. Докладніше про створення кола можете прочитати у Гарднера чи Каннінгема. Наповніть котел/чашу та «улюблений кухоль» приготованим напоєм, а також розламайте хліб на 2 частини, одну з яких покладіть на вівтар між свічками Богині та Бога. Вимовте слова (можете замінити їх, якими хочете, але суть наступна): «Темні часи закінчаться ось-ось, весь світ завмер в очікуванні, зупинився час. Черево Богині готове звільнитися. Нехай народиться нове Сонце! Хай живе Сонячний Бог!». На честь цього випийте напій з улюбленої чашки і з'їжте свій шматок хліба.
Далі встановіть 12 свічок на вівтарний пентакль, вони символізуватимуть кожного місяця наступного року. Умовно вони поділяються на три частини, для кожної архетипової складової Рогатого Бога – для Сіятеля, Мисливця та Мудреця.
Вимовте такі слова, або схожі за змістом:
1 – "Нехай відкриються очі, щоб побачити весь світ."
2 – "Нехай зміцніє тіло, щоб вирушити в довгу дорогу."
3 – "Нехай посмішка осяює обличчя від любові, що переповнює."
4 – "Нехай розум іскриться від ідей та емоцій, що штовхають на подвиги."
"Нехай буде так!"
Ця частина заклинання-молитви присвячується Сіятелю, просто - періоду від дитини до підлітка. Саме такі емоції ви повинні відчути, коли зачитуєте їх. На кожну нову сходинку ви запалюєте по одній свічці.
5 – "Нехай загострюються органи почуттів, щоб знати, звідки шарудіння в лісі."
6 – "Шлях жорсткої стане шерсть, щоб не дістав ні мороз, ні спека."
7 – "Нехай здуваються м'язи, щоб наздогнати будь-яку здобич."
8 – "Нехай відкриється серце, щоб зуміти полюбити Її."
"Нехай буде так!"
Тут увага приділяється Мисливцеві. І тут велике значення має метафора, де полюванням позначається любовно-сексуальна гра між Богинею та Богом. Це важливо розуміти.
9 - "Нехай руки розкриються в обіймах - поділися мудрістю та досвідом."
10 – "Нехай страху не буде – Відродження чекає."
11 – "Нехай відпочинеш, тільки заплющи очі."
12 – "Нехай світ покличе тебе знову. Близька нова зустріч."
"Нехай буде так!"
"Хай живе Нове Сонце!"
У цій частині ми говоримо про Мудреця, і про частину його циклу, де Смерть щільно переплетена з Життям.
Коли всі свічки горять, зробіть коротку дихальну практику, потім помедитуйте на полум'я свічок, постарайтеся наповнитися дивом народження Нового Сонця. Розкрийте коло.
До світанку вийдете до річки, а коли побачите перший промінь сонця, киньте в річку шматок ритуального хліба, що призначався Богині та Богу, вилийте туди ритуальний напій, а також викиньте подалі недогарки дванадцяти свічок. Після чого скажіть (можете закричати, якщо не соромитесь): «Хай живе Нове Сонце! Хай живе та, хто його народила!».
На цьому Великий Йольський Ритуал закінчено.





Щасливого Йоля та благословенні будьте!
 
Залишити відгук  ↓